SAPLANTILI AŞK VE ÇOCUKLUK

Aşk ilişkilerinin çoğu yoğun duygularla başlar. İnsan aşık olduğu kişiyi aklından çıkaramaz, onu görmek için engellenemez bir arzu duyar. Aşık olunca hemen hemen herkesin yaşadığı ortak bir deneyimdir bu. Eğer her şey iyi giderse, bir süre sonra bu yoğun duygular daha sakin, dayanıklı ve olgun bir sevgiye dönüşür.

Saplantılı Aşk dediğimiz durumda ise, kişi kendini acı dolu romantik saplantıların içinde bulur. Genellikle duyguları yukarıda bahsettiğimiz yoğunluktan çok daha fazladır. Bu kişiler, bağımlı ilişkiler yaşamaya eğilimlidirler.

Aşk Bağımlılığı” olarak da bilinen bu durum büyük bir acı verir.
Aşkına karşılık alsa bile ızdırap çeken kişi, hele bir de karşılık alamıyorsa, çok daha dayanılmaz bir duygu durum içine girebilir. Bir ilişki içindeyse, saplantılı aşk yaşayan birey birlikte olduğu kişinin hayatını zindana çevirebilir. Çocukluğundan beri karşılanmamış duygusal ihtiyaçlarının hepsini, farkında olmadan, sevgilisi veya eşinden beklemeye başlar. Karşısındakine o kadar büyük bir yük yükler ki, ilişki ya biter ya da ciddi çatışmalar yaşanır.

Saplantılı Aşk hem erkekleri, hem de kadınları etkiler.
Genellikle hayatlarının birçok alanında başarılı, yeterli olsalar da bazen yetişkinler duygusal olarak küçük bir çocuğun duygusal düzeyine inebilirler. Çocukluk döneminde sevgi ve ilgi gibi temel ihtiyaçları karşılanmadıysa, yetişkinlik döneminde aşık olunca bu ihtiyaçlar tetiklenebilir.
Birçok vakada olduğu gibi, yıllar önce üstü kapanmış duygusal bir delik birden açılır ve kişi kendini dipsiz bir kuyunun boşluğunda bulabilir. Böyle dönemlerde sevgi ve ilgiye büyük bir ihtiyaç duyar. Karşıdaki ne yapsa, ona yetmez.

Terapi Desteği
Çocukken duygusal istismara uğramış veya ihmal edilmiş birçok insan, bir aşk ilişkisinde neden bu kadar saplantılı olduklarını anlayamazlar. Psikoloji eğitimine sahip olmadıkları için karşılanmamış çocukluk ihtiyaçlarıyla, şu anki ilişkilerinde yaşadıkları saplantılar arasında bağ kuramamaları çok normaldir.

Bu sorunu yaşıyorsanız, ruh sağlığı uzmanlarından destek almanız, hayatta kendiniz için yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Çocukluk travmalarınızla çalışmaya başladıkça, yetişkin olarak, çok daha mutlu ilişkilere sahip olma olasılığınız artar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir